Budujmy pozytywne nastawienie do kąpieli w saunie

Budujmy pozytywne nastawienie do kąpieli w każdej nisko czy wysoko temperaturowej saunie , czy łaźni parowo – aromatycznej , bo ….

Sauna oczyszcza ciało spożywamy różne artykuły z różną zawartością konserwantów, soli , barwników, itd. ( mimo indywidualnie dobranej diety…), których możemy pozbyć się wyłącznie poprzez solidne spocenie się przy regularnym saunowaniu. Intensywne pocenie w saunie wspiera pracę nerek , bo prawie ¾ wszystkich toksyn z organizmów wydzielane są poprzez pory skóry.

Sauna i skórapoprzez pory skóry organizm również oddycha , a wiemy już , że nic tak nie oczyszcza porów skóry jak regularne korzystanie z profesjonalnej sauny. Oczyszczona skóra wówczas lepiej wchłania elementy zdrowotne przy jednoczesnym jej nawilżaniu. Mówimy o pożytecznych substancjach z różnych aromatycznych olejków podczas kąpieli w saunie , które przenikają poprzez drogi oddechowej jak i rozszerzone pory skóry, wpływając korzystnie na pracę układu nerwowego, serca , czy naczyń krwionośnych. Przy bólach gardła czy katarze, stosujemy eukaliptus, przy bezsenności – rumianek , lawenda i jaśmin pobudzają pracę mózgu , a olejek sosnowy wycisza układ nerwowy.

Sauna leczy i hartuje naukowcy w krajach UE potwierdzają , iż kobiety ciężarne regularnie korzystające z sauny rodziły dzieci lekko i bez komplikacji, a ich przyszłe pociechy po 2- 3 latach wykazywały odporność na wszelkiego rodzaju przeziębienia czy infekcje. Dzisiaj , wiemy , że na organizm człowieka mają wpływ zmiany temperatury, wilgotności , siły wiatru , burze magnetyczne, itd., stąd szczególnie dzieci często chorują na skutek tych gwałtownych zmian klimatycznych. Pozytywne nastawienie do sauny może być pomocne w likwidacji tych problemów i jest znakomitym sposobem hartowania organizmu chłodnym , ciepłym , gorącym i wilgotnym podrażnieniem . Ochronne mechanizmy organizmu wzmacniają się , ponieważ cały czas występuje zmiana efektów hartowania. Odczuwając szczególnie różnicę temperatur , tj. przy rozbieraniu się mamy 18 – 22 °C , w saunie nisko czy wysokotemperaturowej 65 -100 °C , opłukując się ciepłym prysznicem 25 – 40 °C , chłodnym 5 – 15 °C , odbieramy najlepszy masaż naczyń krwionośnych skóry i mięśni , czyli rozszerzanie naczyń ciepłem, a zimnem mamy efekt odwrotny , czego rezultatem jest uodparnianie organizmu.

W ostatnich latach w niektórych krajach UE (Niemcy, Czechy, itd., czy nawet w Polsce) chodzenie do sauny jest planowane już w przedszkolach i w szkołach, dzieci od 3 do 12 lat mogą przebywać do 3 -5 minut (jednorazowo) w niskotemperaturowej saunie w temperaturze 50 – 60°C przy podwyższonej stałej wilgotności powietrza 20 – 25 %.

Niezwykła moc sauny dzięki której można wyzwolić się od chorób fizycznych , szczególnie od chorób cywilizacyjnych czy psychicznych, nota bene , zbliżony rodzaj kąpieli wynalezionych przez naszych przodków, np. praktykowane domowe kąpiele lecznicze …. Najważniejsze w naszym życiu, to zdrowie i długie życie. Dobre zdrowie do dar natury , trzeba o nie zadbać , choć często , jak zawsze w praktyce , brakuje nam chęci i czasu. Często spotykamy osoby , w tym nawet w wieku szkolnych , które już w młodszych latach narzekają na bóle pleców , w ramionach , w rękach czy w stawach odczuwając trudności w ruchu , chodzeniu czy w jakiejkolwiek innej aktywności sportowej . Natura każdego z nas obdarzyła większą lub mniejszą elastycznością układu kostnego , stawów, itd.. Przyczyną utraty elastyczności , poza ogólnymi zanieczyszczeniami organizmu , o czym mowa jak wyżej , niestety , mogą być w szczególności zanieczyszczenia układu kostnego toksycznymi solami różnego rodzaju. Sauna i różnego rodzaju wspomniane już kąpiele saunowe , to jedna z najbardziej przyjemnych i efektywnych sposobów na oczyszczenie wewnętrznych organów i skóry od wszelkich toksyn , różnych zanieczyszczeń ( trucizn …) , które przez lata niestety gromadzą się w naszych organizmach. Przy tej okazji należy zaznaczyć , iż każda dieta , indywidualnie dobrana dla każdego , jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowego stylu życia , a największe bogactwo to zdrowie.